Spotkanie z Mirjaną Mikulec, prekursorką aranżacji wnętrz w Chorwacji

W NOËL & MARQUET zawsze jesteśmy podekscytowani, gdy widzimy, co robią projektanci wnętrz, malarze i architekci, a jeszcze bardziej, gdy wykorzystują magię naszych produktów. Dlatego też udaliśmy się do Zagrzebia w Chorwacji, aby spotkać się ze znaną projektantką wnętrz Mirjaną Mikulec i dowiedzieć się więcej o jej pracy. Cały film znajduje się tutaj.

Więcej niż projektantka wnętrz

Mirjana jest znaną osobistością w świecie projektowania wnętrz, zwłaszcza w swojej ojczyźnie, Chorwacji, gdzie jest również znana z występów w telewizji. Mirjana jest gospodarzem własnego programu telewizyjnego InDizajn, który jest emitowany w krajowej telewizji od ponad 10 lat i porusza tematy związane np. z projektowaniem wnętrz, trendami, czy też poradami dotyczącymi remontów. Mirjana jest również szefową jednego z najprężniej działających w kraju studiów projektowania wnętrz, które ma na swoim koncie wiele projektów koncepcyjnych i realizacji w Chorwacji i za granicą.

Zagrzeb jako źródło jej inspiracji

Miłość Mirjany do jej rodzinnego miasta Zagrzebia odgrywa ważną rolę w jej projektach. Zachwycające historyczne centrum miasta i tętniące życiem nowoczesne dzielnice, a także jego zielone tereny i bliskość morza w przepięknym śródziemnomorskim otoczeniu sprawiają, że miasto jest prawdziwym źródłem inspiracji. Zagrzeb, leżący na skrzyżowaniu wpływów Wschodu i Zachodu, wykorzystuje to, co najlepsze w tych dwóch częściach świata, tworząc bogaty i zróżnicowany krajobraz miasta, charakteryzujący się architektoniczną mieszanką klasyki i współczesności, ekscentryczności i ezoteryki.

Mirjana i jej miłość do produktów NOËL & MARQUET

W swojej pracy Mirjana na pierwszym miejscu stawia życzenia swoich klientów, ale ma też swój charakterystyczny styl, który cechuje czystość wyrazu połączona z pomysłowymi i oryginalnymi detalami. Mirjana lubi tworzyć bogate i oryginalne dekoracje, wykorzystując lustra, tapety oraz, co oczywiste, profile dekoracyjne. W swoich fantazyjnych i niepowtarzalnych kompozycjach ściennych Mirjana obficie wykorzystuje listwy przypodłogowe, odbojnice ścienne, gzymsy i inne elementy dekoracyjne do tego stopnia, że – jak sama mówi – stało się to wręcz jej znakiem rozpoznawczym.

Dom i wnętrze u Mirjany

Mirjana tak bardzo lubi te produkty, że pokryła nimi prawie każdą ścianę w swoim domu – przestrzeni, która, jak twierdzi, naprawdę odzwierciedla jej gust i styl projektowania. Przechadzając się po kolejnych pokojach, można zauważyć, że Mirjana jest wielką fanką klasycznych listew panelowych, tutaj połączonych z interesującymi odbojnicami ściennymi. W niektórych pomieszczeniach zamontowała również gzymsy, aby subtelnie dodać im klasycznego szyku. Natomiast w innych stosuje nowoczesne rozwiązania, łącząc je z kolorem lub tapetą, aby nadać kompozycjom ściennym bardziej radosny charakter. Widać to również wyraźnie w jej pomieszczeniach biurowych, gdzie naprawdę wykazuje się kreatywnością, łącząc odbojnice ścienne z farbą i tapetą.